top of page
Lecture 1. WebQuests in teaching foreign languages: their structure and types.
Лекція 1. Веб-квести у навчанні іноземних мов: їх структура і різновиди.

The integration of ICT into the process of teaching foreign languages can be done in 3 modes:

 

1) face learning (PCs are not used at the lesson);

2) blended learning (a part of tasks is done using computers);

3) virtual learning (the learning process in completely computerized).

 

Among the most popular web-technologies to be used in teaching foreign languages are: WebQuest, blog and web-site.

 

WebQuests are subdivided according to their tasks into 12 types:

 

1. Retelling task type.

2. Compillation task type.

3. Mystery task type.

4. Journalistic task type.

5. Design task type.

6. Creative task type.

7. Concensus building task type.

8. Persuasive task type.

9. Self-cognition task type.

10. Analytical task type.

11. Judgment task type.

12. Scientific task type.

 

WebQuests contain the following structural components:

 

1) Introduction which usually gives participants the information concerning the place, time, roles and the situation they are supposed to act in. 

2) Task specifies the results which are expected when the WebQuest is completed. 

3) Process and Resources usually contains step-by-step instructions for every participant which can be different for the roles suggested or be similar for everyone. If pupils are supposed to use any Internet resources these should be included into the text of the steps.

4) Evaluation Rubric is usually presented as a chart that contains several criteria for evaluation in the left-hand column and the descriptors in the header which help pupils to compare and self-evaluate their results.

5) Conclusion usually contains the words of congratulation, the description of the experience obtained and some questions for pupils' further research.

6) Teacher Page helps those who will use the WebQuest understand all the necessary information connected with the possibilities of its implementation into foreign language teaching.

 

Тезисний виклад лекційних матеріалів.

                                                

 

 

Залежно від наявності чи відсутності ІКТ у процесі вивчення іноземних мов навчання може проводитись у трьох режимах:

 

1) безпосереднє навчання (комп'ютери не використовуються);

2) змішане навчання (частина завдань виконується без використання ПК, а частина – з його використанням);

3) віртуальне навчання (всі завдання виконуються з використанням ІКТ).

 

Веб-квест - це сайт, на якому представлено рольове покрокове проблемне завдання, що передбачає використання інформації, розташованої в Інтернеті, і активізацію розумової діяльності учнів.

У навчанні іноземної мови веб-квести можуть використовуватись для навчання усного чи писемного мовлення, оскільки результати вирішення проблеми презентуються усно чи письмово. Доцільно використовувати їх наприкінці вивчення розмовної теми як творче домашнє завдання, яке пояснюється у класі, виконується вдома і презентується на наступному занятті або через заняття.

 

Веб-квести бувають 12 різновидів:

1. Переказові - учні мають прочитати інформацію і викласти її вибірково чи в певному новому форматі, жанрі, стилі, чи з розрахунком на певного читача тощо. Від учнів вимагається робити висновки й узагальнювати інформацію.

2. Компілятивні - учні мають прочитати декілька джерел інформації, вибрати лише потрібне і скласти з нього нове складне ціле (наприклад, меню в ресторані для людей певного віку чи стану здоров'я).

3. Загадкові (детективні) - учні мають прочитати інформацію і розслідувати певний загадковий чи кримінальний випадок, користуючись нею. Передбачається, що учні синтезують інформацію з багатьох джерел.

4. Журналістські - учні мають провести журналістське розслідування чи спростувати певну неправильну думку, яка є типовою для певного кола людей.

5. Планувальні - учні мають прочитати інформацію і спланувати певну подію, подорож тощо, враховуючи, наприклад, фінансові та транспортні умови, і далі обгрунтувати свій план.

6. Креативні - учні мають ознайомитися з ситуацією та вимогами до кінцевого результату веб-квесту і створити певний творчий продукт, що відповідає вимогам (вірш, казку, спектакль, радіо-п'єсу, тощо).

7. Спрямовані на досягнення консенсусу - учні повинні вивчити інформацію, сформулювати свою позицію в певній проблемній ситуації та аргументи для її доведення. Далі в усній розмові з іншими учасниками веб-квесту вони мають висловити свою точку зору, вислухати іншу та дійти до розумного компромісу.

8. Переконуючі - учні мають вивчити інформацію, сформулювати свою позицію в певній проблемній ситуації та аргументи для її доведення. Далі в усних дебатах вони мають переконати супротивників та інших учасників у своїй правоті.

9. Спрямовані на самопізнання - учні мають ознайомитися з методиками досліджень (найчастіше психологічних) і вивчити певні аспекти своєї особистості (чи особистості іншої особи) з метою, наприклад, професійного самовизначення.

10. Аналітичні - учні читають інформацію і аналізують її, часто використовуючи прийоми критичного мислення (наприклад, порівнюють за допомогою діаграми Венна). Передбачається, що учні коментують значення одержаних даних.

11. Спрямовані на вироблення оцінки - учні мають ознайомитися з низкою рішень, варіантів і оцінити їх. Передбачається, що учні можуть розставити варіанти від найліпшого до найгіршого (чи навпаки) та обгрунтувати свою точку зору.

12. Науково-дослідницькі - учні знайомляться з проблемою і висувають гіпотезу щодо її пояснення чи рішення. Потім вони проводять певне дослідження, іноді використовуючи певне обладнання, вивчають інформацію, рахують, читають дані з додаткових джерел і складають науковий звіт

 

Веб-квести мають сталу структуру, що містить такі компоненти:

1) Вступ, основною складовою якого є комунікативна ситуації, представлена 4 елементами: ролі учасників, місце і час дій, а також характер діяльності, в яку учням пропонується включитись. Функцією вступу є мотивування учнів і пояснення запропонованих у веб квесті обставин.

2) Завдання пояснює, яких результатів повинні досягти учні, щоб завершити веб квест.

3) Процес і ресурси зазвичай містить покрокову інструкцію для кожного учасника групи, а в ресурсах наводяться електронні адреси та список рекомендованої літератури, що мають бути використані в ході роботи.

4) Оцінка містить шкали, таблиці, що допомагають оцінити результати виконання учнями веб квесту.

5) Заключення зазвичай складається зі слів поздоровлення учасникам веб квесту, опису одержаного ними досвіду та запитань для подальшого пошуку.

6) Сторінка вчителя містить всю необхідну інформацію, щодо застосування створеного веб квесту як засобу вивчення учнями іноземної мови (класу та етапу навчання, комплекту підручників, тощо).

 

Для того, щоб скласти веб-квест, виконайте наступні кроки:

 

Крок 1. Вивчіть різновиди веб-квестів і оберіть один із них залежно від мети навчання (розвиток усного чи писемного іншомовного мовлення).

 

Крок 2: Сформулюйте проблемне завдання (Вступ і Завдання) в межах обраної розмовної теми і виду веб-квесту, яке неможливо виконати шляхом відтворення інформації з певного джерела, а потрібно подумати і зробити висновок. Воно має бути цікавим, складним, але посильним для учнів обраного етапу та імітувати певну діяльність, яку виконують дорослі в професійному чи повсякденному житті. З нього повинно бути зрозуміло, скільки учасників буде виконувати веб-квест у групі, які ролі вони будуть грати, коли і де відбуваються події і яких результатів вони мають досягти.

 

Крок 3: Виберіть сайти, на яких знаходиться інформація, потрібна для виконання учнями веб-квесту.

 

Крок 4: Сформулюйте вимоги до кінцевих мовленнєвих продуктів веб-квесту, складіть чи наведіть зразки.

 

Крок 5: Сформулюйте покроковий текст Процесу і ресурсів, з якого учням буде зрозуміло, на які сайти зайти, що зробити з інформацією, в якому вигляді презентувати результати роботи.

Крок 6: Сформулюйте критерії оцінювання і складіть на їх основі оцінну шкалу у вигляді таблиці з 5 колонок і 4 або 5 рядків. Критеріїв зазвичай буває 3 або 4. Вони пишуться в першу колонку. В другій колонці наводяться дескриптори за кожним критерієм на оцінку "незадовільно", в третій - на оцінку "задовільно", в четвертій - на оцінку "добре", в п'ятій - на оцінку "відмінно". Загальна кількість балів розподіляється за кількістю критеріїв і під кожним дескриптором наводиться кількість балів, яку учні можуть отримати за описану в дескрипторі якість виконання роботи (0-3 або 0-4 бали).

Крок 7: Сформулюйте текст Висновків: поздоровте учнів з виконання роботи, опишіть новий досвід, який вони отримали і запропонуйте їм запитання, яке могло б їх зацікавити, і сайт з потрібною інформацією. 

Крок 8: Сформулюйте текст Сторінки вчителя: вкажіть, для вивчення якого предмета, етапу, теми призначений веб-квест.

Крок 9: Розмістіть веб-квест на сайті www.zunal.com.

 

Додаткове читання:

1. WebQuest Taxonomy - детально про різновиди веб-квестів.

2. Веб-квест як інноваційна проектна методика навчання іноземної мови - детальніше про структуру веб-квестів у вивченні іноземних мов. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Блог - це різновид веб-сайту, розроблений у формі Інтернет-щоденника, інформаційного сайту чи обговорення, що складається з публікацій, розміщених у зворотньому порядку (остання відображається першою).

 

Блоги можуть виконувати низку функцій:

1) Комунікативна (знайти співрозмовників чи читачів в Інтернеті);

2) Розважальна (цікаво провести час);

3) Підтримання соціальних контактів (обговорити та вирішити робочі питання);

4) Складання мемуарів (фіксувати думки, до яких можна звернутися пізніше);

5) Саморозвитку чи рефлексії (тренуватись правильніше та спонтанніше викладати думки на письмі, фіксувати свої успіхи в певній роботі);

6) Психотерапевтична (поділитися своїми проблемами, щоб отримати співчуття чи поради);

7) Комерційна (просунути послуги й товари) (Матеріали з Вікіпедії).

 

У вивченні іноземних мов блоги використовуються у 2 форматах:

 

1) блог учителя, на якому він може розміщувати  інформаційні  (текстові, графічні, відео- чи аудіо) матеріали з іноземної мови, та /або завдання, які учні можуть виконувати на блозі чи поза ним.

2) блог учня, що може бути представлений у формі: 

  • щоденника досягнень (тут можна розміщувати виконані творчі письмові завдання, проекти, вірші, переклади тощо); 

  • рефлексивного журналу чи форуму (в ньому учні можуть проводити обговорення, ілюструвати свої аргументи графічними, звуковими чи відео-файлами.

 

Поняття “веб-сайт” чи просто “сайт” означає в дослівному перекладі «місце в мережі». Під сайтом розуміється сукупність інформації, що зберігається в певному місці всесвітньої мережі та опублікована під однією адресою. Це також сукупність веб-сторінок, доступних у мережі Інтернет, які об'єднані за змістом. 

 

У вивченні іноземних мов найчастіше використовуються такі різновиди сайтів, як:

1) тематичні сайти з іноземної мови (на них зазвичай представлено досить повну інформацію в різних форматах, запропоновано навчальні завдання та тренувальні сервіси).

2) сайти-бібліотеки з іноземної мови (вони можуть містити як художню, так і навчальну літературу).

 

Корисним різновидом веб-сайтів є сайт-портфоліо (сайт-візитівка), на якому автор розміщує інформацію про свої навчальні чи професійні досягнення. Створення цього сайту допомогає гідно позиціонувати себе на ринку праці.

 

Додаткове читання:

1. Що таке блог і навіщо він потрібен? - детальніше про поняття "блог".

 

 

Лекція 2. Поняття "блог" і "веб-сайт". Шляхи їх інтеграції  у процес вивчення іноземних мов.
Lecture 2. The concepts of "blog" and "web-site". The ways of their integration into the process of teaching foreign languages.

Blog is a discussion or informational site published on the World Wide Web and consisting of discrete entries ("posts") typically displayed in reverse chronological order (the most recent post appears first). It is a website containing a  writer's or group of writers' own experiences, observations, opinions,  etc., and often having images and links to other websites.

 

Blogs can be used for a number of purposes:

 

1) Communication (to find audience or interlocutors in the Internet);

2) Entertainment (to spend time blogging);

3) Social interaction (to discuss or solve some professional problems);

4) Memoirs writing (to publish the thoughts which are valuable for a writer);

5) Self-development or self-assessment (to practice cohesive writing or to put down the results of work);

6) Psychotherapy (to share one's thoughts and feelings to be understood or consulted on a problem).

7) Advertisement (to advertise goods.                         (From Wikipedia ).

 

In teaching foreign languages 2 types of blogs can be used:

 

1) teacher's blogs where information can be published in text, picture, video- or audio-format. There can alsobe  tasks to be done inside or outside the blog.

2) pupil's blog which can be presented in the form of:

  • achievement journal which can contain completed written works, projects etc;

  •  self-evaluation journal where pupils can share their opinions, impressions, beliefs on a topic, problem they are studying in English lessons, take part in dicussions illustrating their posts with pictures, audios or videos.

 

Website is a connected group of pages on the World Wide Web regarded as a single entity, usually maintained by one person or organization and devoted to a single topic or several closely related topics.

 

In teaching foreign languages the most popular types of web-sites are:

 

1) informational sites concerning learning foreign languages (they usually contain comprehensive information in different forms and formats, suggest tasks and interactive services).

2) on-line libraries (they can comprise fiction and text books in foreign languages).

 

Among the types of web-sites which seem useful for pupils there are personal sites. They can contain information connected with one's school achievements and this way help a person to compete at the job market successfully in future.

Лекційні матеріали українською мовою.

Lecture materials in English (thesis).

1. Робоча програма

 

Вступ:

 

Курс “Веб-технології у навчанні” є дисципліною за вибором студентів. Предметом його вивчення є підготовка майбутніх учителів іноземних мов до використання веб-технологій у розвитку комунікативної та інформаційно-комунікаційної компетенцій учнів середніх загальноосвітніх закладів.

 

Міждисциплінарні зв’язки: курс безпосередньо пов'язаний з методикою викладання іноземних мов та інформатикою. Дисципліна також спирається на теоретичні положення вікової психології та низки розділів мовознавства (як-от: граматика, лексикологія, фонетика, орфографія іноземних мов, тощо).

Програма курсу містить 1 змістовий модуль: "Особливості інтеграції веб-технологій у процес викладання іноземних мов у загальноосвітніх навчальних закладах".

 

Мета та завдання дисципліни:

 

Метою викладання курсу “Веб-технології у навчанні” є формування здатності майбутніх учителів іноземних мов ефективно їх використовувати у викладанні іноземних мов у загальноосвітніх навчальних закладах (ЗНЗ).

 

Основними завданнями вивчення дисципліни “Веб-технології у навчанні”  є:

1. Формування в майбутніх учителів знання термінологічного апарату дисципліни, розуміння структурно-змістових, видових та функціональних особливостей таких веб-технологій, як: веб-квест, блог і веб-сайт.

2. Формування у студентів умінь розробляти контент вказаних веб-технологій з урахуванням практичної мети та етапу навчання, а також вікових особливостей цільової учнівської аудиторії.

3. Формування здатності студентів публікувати розроблений контент в мережі Інтернет, використовуючи для цього існуючий безкоштовний хостінг.  

 

Студенти повинні:

знати:

  • визначення понять "веб-квест", "блог", "веб-сайт";

  • різновиди та структуру веб-квестів, а також цілі, які можна вирішувати у вивченні іноземної мови засобами цієї веб-технології;

  • процедуру розміщення веб-квесту в мережі Інтернет;

  • різновиди блогів і способи їх використання у вивченні іноземних мов;

  • різновиди веб-сайтів, процедуру конструювання та розміщення в Інтернеті та способи їх використання у вивченні мов.

 

вміти:

  • створювати 2 різновиди веб-квестів, спрямованих на розвиток усномовленнєвих та писемномовленнєвих умінь учнів;

  • створювати й використовувати блог як носій навчальної інформації, цифровий засіб спілкування учнів між собою та вчителя з учнями в процесі вивчення іноземної мови, а також як засіб контролю сформованості писемномовленнєвих умінь школярів;

  • створювати тематичний веб-сайт з іноземної мови або сайт-електронну бібліотеку.

 

Зміст дисципліни:

 

Дисципліна містить 1 змістовий модуль: "Інтеграція веб-технологій у навчання іноземних мов". На вивчення дисципліни відводиться 28 годин, з яких: 4  – на проведення лекцій, 14 - на проведення практичних занять, 5 - на аудиторні контрольні роботи та 1 - на індивідуальні заняття. Передбачено також 2 години консультацій і залік.

Студенти ознайомлюються з сутністю, різновидами та структурою низки веб-технологій, а також практикуються в їх конструюванні.

bottom of page