
Глосарій ключових термінів:
Веб-квест - це це дослідницька діяльність, у якій інформація, з якою взаємодіють учні, частково чи повністю надходить із ресурсів Інтернету. Як технічний засіб навчання - це вебсайт, який складається з 6 (7) сторінок, чи блог, що містить 6 (7) частин, і розміщений на веб-хості. Як метод навчання – це покрокове рольове завдання, де учні можуть грати самих себе в реальному часі чи уявні ролі: в минулому чи майбутньому.
Хостинг - це послуга, що надає дисковий простір для розміщення фізичної інформації на сервері, що постійно перебуває в мережі (наприклад Internet).
Віртуальний хостинг - це місце в Інтернеті для розміщення веб-сайтів, середовище для виконання веб-сервісів єдине для багатьох користувачів, ресурси розподілені між усіма користувачами на одному сервері, де може розміщуватись від 50 до 1000 користувачів.
Переказові веб-квести - учні мають прочитати інформацію і викласти її вибірково чи в певному новому форматі, жанрі, стилі, чи з розрахунком на певного читача тощо. Від учнів вимагається робити висновки й узагальнювати інформацію.
Компілятивні веб-квести - учні мають прочитати декілька джерел інформації, вибрати лише потрібне і скласти з нього нове складне ціле (наприклад, меню в ресторані для людей певного віку чи стану здоров'я).
Загадкові (детективні) веб-квести - учні мають прочитати інформацію і розслідувати певний загадковий чи кримінальний випадок, користуючись нею. Передбачається, що учні синтезують інформацію з багатьох джерел.
Журналістські веб-квести - учні мають провести журналістське розслідування чи спростувати певну неправильну думку, яка є типовою для певного кола людей.
Планувальні веб-квести - учні мають прочитати інформацію і спланувати певну подію, подорож тощо, враховуючи, наприклад, фінансові та транспортні умови, і далі обгрунтувати свій план.
Креативні (творчі) веб-квести - учні мають ознайомитися з ситуацією та вимогами до кінцевого результату веб-квесту і створити певний творчий продукт, що відповідає вимогам (вірш, казку, спектакль, радіо-п'єсу, тощо).
Веб-квести, спрямовані на досягнення консенсусу - учні повинні вивчити інформацію, сформулювати свою позицію в певній проблемній ситуації та аргументи для її доведення. Далі в усній розмові з іншими учасниками веб-квесту вони мають висловити свою точку зору, вислухати іншу та дійти до розумного компромісу.
Переконуючі веб-квести - учні мають вивчити інформацію, сформулювати свою позицію в певній проблемній ситуації та аргументи для її доведення. Далі в усних дебатах вони мають переконати супротивників та інших учасників у своїй правоті.
Веб-квести, спрямовані на самопізнання - учні мають ознайомитися з методиками досліджень (найчастіше психологічних) і вивчити певні аспекти своєї особистості (чи особистості іншої особи) з метою, наприклад, професійного самовизначення.
Аналітичні веб-квести - учні читають інформацію і аналізують її, часто використовуючи прийоми критичного мислення (наприклад, порівнюють за допомогою діаграми Венна). Передбачається, що учні коментують значення одержаних даних.
Веб-квести, спрямовані на вироблення оцінки - учні мають ознайомитися з низкою рішень, варіантів і оцінити їх. Передбачається, що учні можуть розставити варіанти від найліпшого до найгіршого (чи навпаки) та обгрунтувати свою точку зору.
Науково-дослідницькі веб-квести - учні знайомляться з проблемою і висувають гіпотезу щодо її пояснення чи рішення. Потім вони проводять певне дослідження, іноді використовуючи певне обладнання, вивчають інформацію, рахують, читають дані з додаткових джерел і складають науковий звіт.
Віртуальне навчальне середовище - це Інтернет-платформа, призначена для електронного навчання (часто в межах навчального закладу); це набір інструментів учителя і учня, спрямованих на покращення навчальних результатів учнів шляхом використання комп’ютера та Інтернету в навчанні.
GLOSSARY:
Technology is used to denote TOOLS, MACHINES, SYSTEMS etc., as well as, their making, using, upgrading and knowing in order:
-
to solve a problem or to achieve a goal;
-
to improve a preexisting solution to a problem;
-
to perform a specific function.
Technique is a procedure used to accomplish a specific activity or task, to solve a problem etc.
It is sometimes used as a synonym to the word “method”.
“Collaboration" implies more or less equal partners who creatively work together to fulfill the same task.
“Cooperation” is a joint work of several partners who work together doing different parts of the same tasks.
“Web Quest is an inquiry-oriented activity in which some or all of the information that learners interact with comes from resources on the Internet...“.
Web Quest is a web-site designed as a step-by-step role-play problem-solving task which is to be done by several participants in collaboration.
Project is a problem-solving technique aimed at developing learners’ cognitive and creative abilities, as well as, skills to construct new
knowledge. Projects are characterised by:
• their unique results, which either help solve a problem or present physical products ready for application;
• set aims, time limits and the distinct structure.
Blog (a truncation of the expression weblog) is a discussion or informational site published on the World Wide Web and consisting of discrete entries ("posts") typically displayed in reverse chronological order (the most recent post appears first). It is a website containing a writer's or group of writers' own experiences, observations, opinions, etc., and often having images and links to other websites.
Website is a connected group of pages on the World Wide Web regarded as a single entity, usually maintained by one person or organization and devoted to a single topic or several closely related topics.
Template is a pre-developed page layout in electronic or paper media used to make new pages with a similar design, pattern, or style.
1. Робоча програма
Вступ:
Курс “Веб-технології у навчанні” є дисципліною за вибором студентів. Предметом його вивчення є підготовка майбутніх учителів іноземних мов до використання веб-технологій у розвитку комунікативної та інформаційно-комунікаційної компетенцій учнів середніх загальноосвітніх закладів.
Міждисциплінарні зв’язки: курс безпосередньо пов'язаний з методикою викладання іноземних мов та інформатикою. Дисципліна також спирається на теоретичні положення вікової психології та низки розділів мовознавства (як-от: граматика, лексикологія, фонетика, орфографія іноземних мов, тощо).
Програма курсу містить 1 змістовий модуль: "Особливості інтеграції веб-технологій у процес викладання іноземних мов у загальноосвітніх навчальних закладах".
Мета та завдання дисципліни:
Метою викладання курсу “Веб-технології у навчанні” є формування здатності майбутніх учителів іноземних мов ефективно їх використовувати у викладанні іноземних мов у загальноосвітніх навчальних закладах (ЗНЗ).
Основними завданнями вивчення дисципліни “Веб-технології у навчанні” є:
1. Формування в майбутніх учителів знання термінологічного апарату дисципліни, розуміння структурно-змістових, видових та функціональних особливостей таких веб-технологій, як: веб-квест, блог і веб-сайт.
2. Формування у студентів умінь розробляти контент вказаних веб-технологій з урахуванням практичної мети та етапу навчання, а також вікових особливостей цільової учнівської аудиторії.
3. Формування здатності студентів публікувати розроблений контент в мережі Інтернет, використовуючи для цього існуючий безкоштовний хостінг.
Студенти повинні:
знати:
-
визначення понять "веб-квест", "блог", "веб-сайт";
-
різновиди та структуру веб-квестів, а також цілі, які можна вирішувати у вивченні іноземної мови засобами цієї веб-технології;
-
процедуру розміщення веб-квесту в мережі Інтернет;
-
різновиди блогів і способи їх використання у вивченні іноземних мов;
-
різновиди веб-сайтів, процедуру конструювання та розміщення в Інтернеті та способи їх використання у вивченні мов.
вміти:
-
створювати 2 різновиди веб-квестів, спрямованих на розвиток усномовленнєвих та писемномовленнєвих умінь учнів;
-
створювати й використовувати блог як носій навчальної інформації, цифровий засіб спілкування учнів між собою та вчителя з учнями в процесі вивчення іноземної мови, а також як засіб контролю сформованості писемномовленнєвих умінь школярів;
-
створювати тематичний веб-сайт з іноземної мови або сайт-електронну бібліотеку.
Зміст дисципліни:
Дисципліна містить 1 змістовий модуль: "Інтеграція веб-технологій у навчання іноземних мов". На вивчення дисципліни відводиться 28 годин, з яких: 4 – на проведення лекцій, 14 - на проведення практичних занять, 5 - на аудиторні контрольні роботи та 1 - на індивідуальні заняття. Передбачено також 2 години консультацій і залік.
Студенти ознайомлюються з сутністю, різновидами та структурою низки веб-технологій, а також практикуються в їх конструюванні.